Volkov & Partners Grata International ENG  РУС   УКР    

Про Компанiю

Волков і Партнери
Нашi клiєнти
Публікації
Коментарі
Брошури
Контакти
Ukrainian Digest of International Trade Law

ПОШУК


Про КомпанiюНаша ПрактикаЮристиКар'єраНовиниПошук
Головна  / Про Компанiю


Кому бюджет, а кому – зашморг


Агропрофі #01 (056) 16 січня 2009 р.

Автор Євгенія Руженцева


На 2009 рік бюджетні видатки по Міністерству аграрної політики урізано вдвічі
Попри паніку, котру сіяв у маси наш брат журналіст, у новий рік Україна ввійшла все ж таки з новим бюджетом. Мовби опам'ятавшись після тривалої сплячки, народні обранці в останній тиждень року понаприймали 23 постанови, 17 законів і серед них з третьої спроби 26 грудня встигли проголосувати Закон № 835-VI  «Про Державний бюджет України на 2009 рік». Суперечливий як ніколи, він зажив визначення «краще такий, аніж ніякий»…

Шість мільярдів на АПК
За проект основного фінансового документа країни, зареєстрований за №3000, проголосувало 226 народних депутатів, відмовили бюджету в такій редакції лише двоє.
Таким чином законопроект було прийнято за основу та в цілому як закон з урахуванням пропозицій Комітету Верховної Ради з питань бюджету, а також пропозицій Кабінету Міністрів.
Напередодні голосування проект бюджету розглядав і Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин. Членів комітету, без перебільшення, шокувало зменшення видатків на агропромисловий комплекс. Погодитися з 6 363 839,3 тис. грн порівняно з минулорічними 12 мільярдами, і це при нинішньому рівні інфляції та курсі долара, депутати з аграрного парламентського  комітету не могли, тож законопроект не підтримали.
Зрештою, в останній редакції проекту бюджету видатки по Міністерству аграрної політики збільшили... аж до 6 365 170,8 тис. грн (див. таблицю), підкинувши трохи грошенят на загальне керівництво та управління у сфері агропромислового комплексу, Державний комітет ветеринарної медицини, Державний комітет рибного господарства України, державне кредитування індивідуальних сільських забудовників… Утім, всі ці розрахунки не такі вже й остаточні, адже у прикінцевих положеннях до Закону про бюджет зазначено, що до 1 травня 2009 року Уряд має подати проект закону про внесення змін до бюджету, врахувавши результати роботи за перший квартал і те, як працюють закони, ухвалені задля наповнення бюджету. А знаючи, як у нас люблять розподіляти та перерозподіляти і вносити зміни до бюджету, протягом року можна чекати всього чого завгодно.
А тим часом, погляньмо, як народні депутати, а точніше урядовці, адже саме Кабінет Міністрів розробляв проект бюджету, вирішили розпорядитися нашими податками та іншими бюджетними надходженнями. На їхню думку, цьогоріч апарату Мінагрополітики вистачить і 4 429 359,0 тис. грн (порівняно з минулорічними 10 мільярдами), Держкомрибгоспу – 179 601,1 тис. грн (торік – 211 751,1 тис. грн). На цьому тлі просто багатіями виглядають Державний комітет ветеринарної медицини, на який передбачено 1 119 186,2 тис. грн, Державна служба з охорони прав на сорти рослин – 123 174,7 тис. грн та Національний університет біоресурсів і природокористування, фінансування яких на цей рік трохи збільшили (з 955 336,0 тис. грн, 111 796,3 та 431 500,1 відповідно).
Рахунок 0:0.

Кому вигідна така «нічия»?
НатомІсть нуль гривень нуль копійок закладено на оздоровлення та відпочинок дітей працівників агропромислового комплексу, фінансування заходів із захисту, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, на фінансову підтримку агропідприємств, які перебувають в особливо складних кліматичних умовах, на часткову компенсацію вартості складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, забезпечення житлом працівників бюджетної сфери, які постійно проживають і працюють на селі та уклали трудові контракти на 20 років, та інші…
І це, як наголосив під час засідання аграрного Комітету його голова Микола Присяжнюк, «при науково підтвердженій, багато разів перепровіреній розрахунковій потребі агропромислового комплексу України в бюджетних коштах на 2009 рік в обсязі 17,6 млрд грн, навіть без урахування галопуючої інфляції»!
За його підрахунками, більш ніж у 7 разів зменшено обсяги бюджетної тваринницької дотації та державної підтримки виробництва продукції рослинництва (з 3,07 млрд грн до 0,5 млрд грн). Обсяги фінансування за програмами «Селекція у тваринництві» зменшено у 4 рази, «Селекція у рослинництві» – у 3 рази, «Фінансова підтримка фермерства» – у 3 рази, «Підтримка підприємств через механізм здешевлення кредитів» – у 5 разів, «Створення і забезпечення запасу сортового та гібридного насіння» – учетверо. Що вже говорити про такі «дрібниці», як освіта й наука, фінансування яких теж «урізали» подекуди вдвічі.
Критику членів Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин викликало й фінансування розвитку соціальної інфраструктури села. Так, бюджетну програму «Соціальна сфера села» зменшено майже втричі. А на забезпечення житлом працівників освіти, культури, охорони здоров'я та інших працівників бюджетної сфери, які постійно проживають і працюють на селі та уклали трудові контракти на 20 років, з обіцяного одного мільярда гривень не вичавили й копійки.
Лунали на засіданні парламентського Комітету думки й про те, що за деякими програмами і не варто передбачати великих коштів, адже вони все одно розкрадаються і подекуди взагалі не доходять до передбачених потреб. Та врешті-решт депутати схаменулися, що розкрадають-то гроші не селяни, не аграрії, а чиновники, а тому краще спрямувати зусилля на те, щоб подолати ці «порочні кола», а не позбавляти трударів села бодай того мізеру, що до них доходить.
Що ж, бюджет прийнято. А після бою, як то кажуть, кулаками не махають. Залишається тільки засукати рукави й працювати, розраховуючи лише на Божу поміч і власні сили.

Коментар

Законом про Держбюджет змінено Норми щодо земельного податку


Леся КОВТУН,
адвокат Адвокатського об'єднання «Волков Козьяков і Партнери»:

– Приємною новиною є хоча б те, що в тексті цьогорічного Закону про Державний бюджет відсутній розділ про зміни до майже всіх ключових законодавчих актів та зачіпає він суб'єктів господарювання лише незначною мірою. Законом не змінюються закони про оподаткування чи ставки страхових внесків. Також не вирішуються питання оренди чи продажу земельних ділянок, чим грішив минулорічний закон про Державний бюджет, та відповідні положення якого були визнані рішенням Конституційного Суду України неконституційними.   
Для суб'єктів господарювання агропромислового сектору цікавими мають бути норми щодо земельного податку. Так, Законом передбачено, що по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів, грошову оцінку яких проведено і уточнено станом на 1 січня 2009 року, застосовуються ставки земельного податку, встановлені статтею 6 та частиною першою статті 7 Закону України «Про плату за землю». А по населених пунктах, грошову оцінку земель яких не проведено, застосовуються ставки земельного податку, встановлені частиною другою статті 7 Закону України «Про плату за землю», збільшені в 3,1 разу. Також не змінився порівняно з минулим роком: конкурсний порядок оренди державного та комунального майна, заборона надання відстрочок щодо термінів сплати податкових зобов'язань.
Важливою новацією цього року є положення щодо виплати дивідендів державними підприємствами чи господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.
Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у власності господарських товариств, частка держави в яких становить не менше 50%, сплачують до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за 2008 рік у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів пропорційно розміру державної частки.
Господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за 2008 рік, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
У разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких становить не менше 50 відсотків, рішення про нарахування дивідендів за 2006, 2007 та 2008 роки до 1 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.
На суму несвоєчасно сплачених дивідендів, як зазначено вище, Фондом державного майна України нараховується пеня, яка сплачується до Державного бюджету України з розрахунку 200 відсотків річних облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно.


Нагору
Iншi публiкацiї


08/04/2015

Безпідставне поновлення строку звернення до суду

25/03/2014

Олексій Волков: Захист майнових прав у Криму потребує від української влади і бізнесу чітких і продуманих дій

18/07/2013

Україна повинна врегулювати питання сертифікації зерна та елеваторів, діяльність Гарфонда за складськими документами на зерно

21/06/2013

Роман Дрожанський: «Законопроект про удосконалення діяльності АТ повинен чітко описати випадки неможливості визначення ринкової вартості акцій»

21/06/2013

Андрей Заблоцкий: «Инициативы стран ТС разбирательств по введению Украиной пошлин на автомобили противоречат соглашению о зоне свободной торговли СНГ»

13/06/2013

Олексій Волков: Компенсація збитків туроператорів через соціальні або природні катаклізми можлива при офіційному визнанні форс-мажора

01/06/2013

Ірина Половець: «Розслідування США у справі про визнання України найбільш "піратською" країною може тривати 6-9 місяців»

12/04/2013

Олег Шеховцов: «Звільнення приватних компаній від використання печаток не гарантує поліпшення інвестклімату»

15/03/2013

Андрій Заблоцький: "Введення спецмит на імпорт автомобілів протирічить нормам СОТ"

24/01/2013

Роман Дрожанський: "Зниження кворума АТ дозволить зробити процес управління більш пропорційним"

Про Компанiю   Наша Практика   Юристи   Кар'єра   Новини   Пошук   


© 2005-2016 Волков і Партнери. Оптимизация сайта — Aweb Мапа сайту