Volkov & Partners Grata International ENG  РУС   УКР    

Про Компанiю

Волков і Партнери
Нашi клiєнти
Публікації
Коментарі
Брошури
Контакти
Ukrainian Digest of International Trade Law

ПОШУК


Про КомпанiюНаша ПрактикаЮристиКар'єраНовиниПошук
Головна  / Про Компанiю


Форум-2009. Юристи обмінялися ідеями та застереженнями, чого очікувати у цьому році


Український юрист #3 (75) 2009 р.

Юлія Борисенко

Як вижити в юридичному бізнесі у 2009 році? Саме це питання стало головним на П'ятому щорічному юридичному форумі «Розвитокринку юридичних послуг в Україні—2009», що відбувся 20 лютого в конференц-холі готелю Radisson SAS.

Здається, тепер усі юристи позбулися полону ілюзій щодо ситуації в країні і відверто говорили про наболіле. Сергій Козьяков, старший партнер АО «Волков Козьяков і Партнери», поділився своїми прогнозами щодо майбутнього в юридичній сфері. На його думку, найближчим часом ми стикнемося з багатьма негативними явищами. По-перше, наростатиме напруга у відносинах між провідними фірмами. Це станеться тому, що кількість грошей на ринку різко зменшиться. По-друге, з'явиться конкуренція між малими і середніми фірмами, якої раніше не було. І третя проблема — працевлаштування серед випускників юридичних вузів. «Варто пам'ятати про те, що в Україні диплом юриста щорічно отримують 35 тис. осіб, — зауважив Сергій Юрійович. — Це значить, що через кризу ринок праці вельми постраждає. Скорочення відбувається не лише в юридичних фірмах, але й у державному апараті, а також через корпоративних юристів на підприємствах. Отже, молодь, яка не встигла на останніх курсах зачепитися в якійсь фірмі, якийсь час буде безробітною. Скільки це триватиме — не відомо».
Втім, відбудеться і певне пожвавлення ринку. «На мій погляд, восени у зв'язку з президентськими виборами на ринку з'являться великі бюджети, і ринок трохи зітхне з полегшенням. Крім того, юристи намагатимуться розвивати спеціалізовані практики. Насамперед це мають бути практики, пов'язані з адміністративними процедурами, з членством України у Всесвітній торговельній організації, практики, пов'язані не лише з судовими процедурами, а й з квазісудовими процедурами. Однак тенденції скорочення, безумовно, продовжуватимуться», — вважає старший партнер АО «Волков Козьяков і Партнери».
На думку Сергія Козьякова, матимуть місце і дві позитивні речі. Перша — реформа вищої юридичної освіти — для того, щоб юридичну освіту повернути до реального життя. Реальне створення і єдиної організації адвокатури в Україні. Хоча цьому й можуть завадити члени парламенту. А загалом пан Козьяков сподівається на краще майбутнє: «Зараз криза. Спочатку всім буде однаково погано, а потім усім буде однаково добре».
Олексій Дідковський, керівний партнер ЮФ «Астерс», розповів, які рішення слід прийняти юрфірмі, щоб зустріти 2010 рік на підйомі. Передусім він радить ідентифікувати свої конкурентні переваги — переваги, які кожна фірма має на ринку; виділити свій бізнес-сегмент на ринку; виявити можливість росту сегментів на ринку та чітко ідентифікувати потреби клієнта в цей складний час.
«Юрфірма здатна вижити лише за умови, якщо у неї є переваги перед конкурентами, та вона вміло їх використовує, — вважає пан Дідковський. — Конкурентна перевага ж має створювати споживацьку цінність, формуватися відповідно до змінних умов ринку, бути довгою та стійкою, комбінуватися для досягнення синергетичного ефекту.
Ріст ринку або окремих сегментів має центральне значення для вироблення стратегії та завдяки цьому дає змогу змінити або сформувати нові конкурентні переваги. Важливо правильно і своєчасно ідентифікувати зростаючі ринки та сегменти й інвестувати в них».
Переваги і зростання оцінюються в контексті бізнес-сегмента. Частина бізнесу є бізнес-сегментом, якщо можна вигідно існувати лише в ньому, не беручи участі у суміжних сегментах.
Надзвичайно важливим фактором, на думку Олексія Дідковського, є розуміння потреб клієнта. Тому він радить не забувати про те, що обсяг невдоволених потреб клієнтів впливає на майбутнє зростання сегментів або ринку. Потреби клієнта визначають, які конкурентні переваги є найважливішими та створюють споживацьку цінність, а потреби клієнта та їх мотивація визначають кордони бізнес-сегментів.

Красиво піти
Як закрити юридичний бізнес, розповів Михайло Дубинський, керівний партнер патентної юридичної агенції «Дубинський і Ошарова». На початку доповіді він зазначив, що досвіду закриття юрфірми не має, тому доповідь складається з інформації у відкритих джерелах та власних роздумів на цю тему. Також керівний партнер висловив щире сподівання, що інформація про закриття фірми нікому з присутніх у залі не знадобиться. Але в будь-якому разі порадив, перш ніж закривати свою компанію, слід використати всі можливості щодо її реанімації. Звісно, подекуди ситуація, коли треба закрити юридичний бізнес, виникає. Але «така ситуація виникає не швидко і
далеко не завжди», — каже Михайло Дубинський.
Для того ж, щоб реанімувати бізнес, спеціаліст пропонує такі заходи:
1) звуження сфер діяльності, сфер практики;
2) переорієнтація;
3) залучення у бізнес стратегічного партнера. Однак треба зазначити, що стратегічним партнером юрфірми не може бути хто завгодно з грошима. Люди, у яких просто є вільні кошти, не мають бути партнерами компанії, інакше можна стикнутися з низкою проблем, насамперед етичних.
«Проте важливо вчасно зловити ту мить, за якою лікування бізнесу, що занепадає, вже не має сенсу, і краще розв'язання — це позбавлення від проблемного активу з максимальною вигодою для себе», — підсумував керівний партнер агенції «Дубинський і Ошарова». Він також ідентифікував чотири основних ризики при закритті юридичного бізнесу: це репутаційні ризики, ризики корпоративного управління, соціально-трудові ризики та ризики розриву відносин з клієнтами.
Щоб піти красиво та з мінімальними збитками, Михайло Дубинський радить обрати такий засіб ліквідації компанії, який допоможе продати максимум активів і отримати від їх реалізації якомога більше коштів (нерухомість, технології, бренд та ін.); вести відкритий і максимально чесний діалог зі всіма сторонами, зацікавленими в ситуації навколо закриття бізнесу; дотримуватися всіх юридичних процедур при ліквідації юрособи; погасити всі борги і виконати максимальну кількість обіцянок, наданих раніше клієнтам,
партнерам і співробітникам. «У бізнес треба вміти увійти, але іноді важливіше вміти з бізнесу правильно і вчасно вийти», — сказав пан Дубинський.
На форумі також йшлося про особливості нинішніх взаємовідносин з клієнтами та про взаємовідносини між працівниками юрфірми.
Олег Макаров, керівний партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», презентував «Систему координат» у юридичному бізнесі.
Багато уваги в цій системі приділяється партнерові. Додатково пан Макаров зазначив, що далеко не завжди «титул» Партнера справді відповідає тим функціям, які людина виконує в конкретній фірмі. Окрім українських доповідачів, на форумі виступили юристи з Росії та Європи. Про глобальні тенденції у світовому юридичному бізнесі розповів Стівен Денір, партнер однієї з найбільших юридичних фірм світу Allen & Оvery. Партнер російської компанії «Егоров, Пугинский, Афанасьева и Партнери» Ілля Нікіфоров розповів про те, як утримати клієнта.

Нагору
Iншi публiкацiї


08/04/2015

Безпідставне поновлення строку звернення до суду

25/03/2014

Олексій Волков: Захист майнових прав у Криму потребує від української влади і бізнесу чітких і продуманих дій

18/07/2013

Україна повинна врегулювати питання сертифікації зерна та елеваторів, діяльність Гарфонда за складськими документами на зерно

21/06/2013

Роман Дрожанський: «Законопроект про удосконалення діяльності АТ повинен чітко описати випадки неможливості визначення ринкової вартості акцій»

21/06/2013

Андрей Заблоцкий: «Инициативы стран ТС разбирательств по введению Украиной пошлин на автомобили противоречат соглашению о зоне свободной торговли СНГ»

13/06/2013

Олексій Волков: Компенсація збитків туроператорів через соціальні або природні катаклізми можлива при офіційному визнанні форс-мажора

01/06/2013

Ірина Половець: «Розслідування США у справі про визнання України найбільш "піратською" країною може тривати 6-9 місяців»

12/04/2013

Олег Шеховцов: «Звільнення приватних компаній від використання печаток не гарантує поліпшення інвестклімату»

15/03/2013

Андрій Заблоцький: "Введення спецмит на імпорт автомобілів протирічить нормам СОТ"

24/01/2013

Роман Дрожанський: "Зниження кворума АТ дозволить зробити процес управління більш пропорційним"

Про Компанiю   Наша Практика   Юристи   Кар'єра   Новини   Пошук   


© 2005-2016 Волков і Партнери. Оптимизация сайта — Aweb Мапа сайту