Volkov & Partners Grata International ENG  РУС   УКР    

Про Компанiю

Волков і Партнери
Нашi клiєнти
Публікації
Коментарі
Брошури
Контакти
Ukrainian Digest of International Trade Law

ПОШУК


Про КомпанiюНаша ПрактикаЮристиКар'єраНовиниПошук
Головна  / Про Компанiю


Юристи пророкують земельну рейдерську активність з боку держави під прикриттям Євро-2012


"Хрещатик", #92 (3538) 14 липня 2009 року

Катерина Паригіна спеціально для “Хрещатика”

Рейдерство вже зовсім не нове поняття для українського керівника. Чимало підприємств стали легкою наживою для тих, хто хотів збагатитися чужим коштом. Зазвичай під прицілом були або активи, або прибуток підприємства. Днями у стінах редакції газети “Хрещатик” у рамках круглого столу обговорили питання рейдерства в Україні, а також зосередили увагу на способах протидії цьому процесу. Увага юристів була прикута на виробленні стратегій блокування цих шахрайських схем поглинання. Проте фахівці з острахом передрікають новий виток у боротьбі, де ласим шматком буде земля, а в ролі загарбника виступить держава.
Як стверджує директор Антирейдерського союзу Андрій Семидідько, за останні три роки близько 7000 підприємств стали жертвами як дрібних, так і крупних рейдерських захватів. Український рейдер на сьогоднішній день використовує в основному “чорні” варіанти захвату: від вже тривіальних підробок документів, підкупу суддів аж до суто кримінальних “розборок”. Випадки “білої” скупки акцій майже не трапляються.
Така ситуація утворилася внаслідок корупції, впливу організованої злочинності на діяльність адміністративних та правоохоронних органів. “В умовах правового нігілізму та послаблення системи влади в країні практичне невтручання або, навіть, співучасть правоохоронних органів, які є інструментами, що обслуговують рейдерство”, — стверджує Андрій Семидідько.
Як розповів виконавчий директор юридичної компанії “Дорофєєв, Скуратівський та партнери” Андрій Скуратівський, серед класичних схем рейдерства є підкуп державного реєстратора акціонерів. Після цього, маючи інформацію про конкретних власників акцій, рейдер пропонує викупити їх частину. У разі, якщо цінні папери вдалося придбати, новоспечений акціонер іде до суду і починає затяжний процес із ціллю блокувати діяльність підприємства, безумовно завдяки щедрим підкупам. Шляхом силового втручання на паралізоване підприємство рейдер захоплює владу, виготовляє дублікат печатки та стає рівноправним його власником. Надалі існування підприємства цілком залежить від рішень рейдера. Він може як перепродати його, так і використовувати у власних цілях.
Варіантом захоплення товариства з обмеженою відповідальністю є підробка протоколу та заяви про вихід складу засновників. Далі через адміністрації підприємство реєструється на підставну особу (не виключено, що за фальшивим паспортом). Після придбання підприємства, його тут же передають реальному замовнику всіх махінацій — рейдеру, який заявляє свої права перед реальними засновниками.
Проте, на сьогоднішній день існує загроза переключення уваги рейдерів з власне самого підприємства на земельні активи. Як відзначає адвокат адвокатського об’єднання “Волков, Козьяков та партнери” Леся Ковтун: “Рейдер знає всі ці схеми захоплення та шляхи їхньої протидії, має досвід захисту від потенціальної загрози тощо. На разі може зосередитись на підприємствах, які володіють землею. А до цього не всі готові”. Головним рейдером за цих умов, як вважає Леся Ковтун, стане держава. Сприятимуть цьому зміни до Закону “Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні”, ухвалені від 25 червня 2009 року Верховною Радою. Згідно цього закону, держава залишає за собою право на відчуження приватних земель за рішенням місцевої влади або Кабінету міністрів України. Ця норма суперечить самому поняттю приватної власності, адже питання відчуження землі мають розглядатися у судовому порядку, а не ставитися на розсуд державних органів влади. Варіантом виходу з цієї ситуації для власника землі є вмотивований доказ наявності альтернативних ділянок, які можуть бути використані для аналогічних суспільних потреб.
Задля того, щоб не потрапити в пазурі рейдера, Олександр Серебряков, арбітражний керівник, консультант юридичної фірми “Арцингер”, радить, в першу чергу, легалізувати свій бізнес та звертатися за допомогою до фахівців. Адже саме вони зможуть оцінити ситуацію та розробити механізм протидії для конкретної організації, враховуючи особливості її діяльності. Необхідно бути попередньо підготовленим до атак рейдера: “Людина, яка хоче зберегти свої активи, повинна заздалегідь подумати про це. І навіть тоді, коли на неї наштовхнуться любителі легкої наживи, дати аргументовану серйозну відсіч. Як правило, після цього такі шукачі щастя замислюються, чи варто продовжувати займатися цим взагалі”.


пряма мова

Андрій Семидідько, директор Антирейдерського союзу:
— Наразі йде спрощення схем рейдерських атак. Їх вже не потрібно ускладнювати через рішення судів. Отримання рішень одного суду вистачає для того, щоб “заходити” на підприємство і силоміць утримувати його. Фактор сили зараз є вирішальним, тому що правоохоронна система зруйнована. Фізичний вплив найвигідніший та найпростіший.

Леся Ковтун, адвокат адвокатського об’єднання “Волков Козьяков та Партнери”:
— Як можна стабілізувати ситуацію, коли в самих законах, які зараз приймаються, вже закладені рейдерські схеми. Наша проблема — це наш парламент, який є “бізнес”- парламентом, що складається з крупних власників підприємств. Вони приймають закони, які їм вигідні. Система захисту власників дрібного та середнього бізнесу вкрай слабка. Допоки у парламенті бродить “примара Конституції”, яку всі знають, але ніхто так і не бачив, ця проблема буде існувати. У нас немає базису для захисту власності.

Нагору
Iншi публiкацiї


08/04/2015

Безпідставне поновлення строку звернення до суду

25/03/2014

Олексій Волков: Захист майнових прав у Криму потребує від української влади і бізнесу чітких і продуманих дій

18/07/2013

Україна повинна врегулювати питання сертифікації зерна та елеваторів, діяльність Гарфонда за складськими документами на зерно

21/06/2013

Роман Дрожанський: «Законопроект про удосконалення діяльності АТ повинен чітко описати випадки неможливості визначення ринкової вартості акцій»

21/06/2013

Андрей Заблоцкий: «Инициативы стран ТС разбирательств по введению Украиной пошлин на автомобили противоречат соглашению о зоне свободной торговли СНГ»

13/06/2013

Олексій Волков: Компенсація збитків туроператорів через соціальні або природні катаклізми можлива при офіційному визнанні форс-мажора

01/06/2013

Ірина Половець: «Розслідування США у справі про визнання України найбільш "піратською" країною може тривати 6-9 місяців»

12/04/2013

Олег Шеховцов: «Звільнення приватних компаній від використання печаток не гарантує поліпшення інвестклімату»

15/03/2013

Андрій Заблоцький: "Введення спецмит на імпорт автомобілів протирічить нормам СОТ"

24/01/2013

Роман Дрожанський: "Зниження кворума АТ дозволить зробити процес управління більш пропорційним"

Про Компанiю   Наша Практика   Юристи   Кар'єра   Новини   Пошук   


© 2005-2016 Волков і Партнери. Оптимизация сайта — Aweb Мапа сайту