Обмеження виїзду проблемних позичальників банків за кордон не законне
ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА Київ. 21 жовтня
Надання банками інформації прикордонній службі з метою обмеження виїзду проблемних позичальників цих банків за межі країни суперечить Конституції України та Закону «Про порядок в’їзду в Україну і виїзду з України громадян України», таку думку висловила агентству «Інтерфакс-Україна» адвокат Адвокатського об’єднання «Волков Козьяков і Партнери» Леся Ковтун.
«Будь-які подібні дії держорганів та інших осіб можна вважати як порушення гарантованого ст. 33 Конституції права громадян на свободу пересування, в тому числі вільно залишати територію України», - повідомила пані Ковтун.
У зв’язку цим адвокат відмітила, що ст. 6 Закону «Про порядок в’їзду в Україну і виїзду з України громадян України» передбачає тимчасове вилучення паспортів громадянина, в тому числі у випадку, якщо проти нього було подано цивільний позов до суду, до завершення провадження у справі. В той самий час, за її словами, закон не вказує види позовів, про які йде мова.
Як зазначила Леся Ковтун, у випадку буквального тлумачення цієї норми закону всі відповідачі за цивільними позовами будуть змушені здавати паспорти на час розгляду справи. Окрім цього, застосування цієї норми виключно за всіма позовами про стягнення позик буде суперечити ст. 19 Конституції, яка передбачає, що всі держоргани повинні діяти в установленому законом порядку, а цей закон не містить чіткої процедури встановлення такої заборони.
Пані Ковтун також звернула увагу на те, що виплата грошового боргу не є особистим обов’язком боржника (як, наприклад, служба в армії) і може бути виконана, в тому числі за межами України, довіреними особами боржника, і тільки виключні обставини справи можуть обґрунтувати застосування такої міри, як заборона на виїзд.
Адвокат зауважила, що умовою застосування заходів забезпечення, згідно з процесуальним законодавством, є забезпечення реального виконання рішення суду, і вони застосовуються при наявності підстав вважати, що рішення суду може бути не виконано.
Окрім цього, така міра ставить позичальників в нерівне положення з іншими особами, які є відповідачами у цивільних справах, що також порушує ст. 22 Конституції, яка гарантує рівність всіх перед законом, резюмувала пані Ковтун.
Як було повідомлено, НБУ в листі банкам (№ 18-312/4255-18700) інформував, що закон про порядок виїзду з країни громадян України та правила перетинання державного кордону передбачають можливість тимчасового відмовлення громадянам на виїзд за кордон, якщо відносно них було подано цивільний позов до суду.
Iншi публiкацiї